Alena Čermáková

Žena - Speváci k nej chodia po kolenách! (2007)

Vnímame ju ako uznávanú hlasovú pedagogičku. Momentálne sa objavuje v speváckej šou
Môj najmilší hit. Poznáte ju, je to tá temperamentná učiteľka spevu! Jej odborná hlasová príprava účinkujúcich je originálna a s divákmi STV sa zhodujeme, že aj veľmi zábavná. O pomoc pri speve ju prosia nielen začínajúce hviezdy, ale aj tie, čo boli na štarte pred dvadsiatimi rokmi a potrebujú svoj hlas znova prebudiť. Alena Čermáková má zásluhy na tom, ako spievajú desiatky úspešných slovenských interpretov.

Sama je skvelou speváčkou, ktorej srdcovkou sú šansóny. Keď neučí iných spievať, tak koncertuje. Keď nespieva pred ľuďmi, dáva prednosť dvom synom, manželovi a ich sympatickému štvornohému miláčikovi. Hoci dnes prežíva úspešné obdobie s dotieravými médiami za chrbtom, vraví, že bolo aj horšie. Najmä vtedy, keď jej pred niekoľkými rokmi diagnostikovali nádor v oblasti hlavy. Vyliečila sa. Vraví, že zázrakom. Alena je silná žena, hoci má postavu dvadsaťročnej modelky. Jej hlasové „pokusy“ na ľuďoch, aj netalentoch jej zatiaľ vychádzajú. Metóda jej spevu je účinná a plodná.

Sú ženy lepšie speváčky ako muži?

To sa nedá kategorizovať. Na obidvoch stranách sa nájdu líšky, dikobrazy, srnky, či levice. Pre všetkých si treba nájsť miesto v srdci a z každého stretnutia si treba vziať ponaučenie.

S akou konkrétnou prosbou za vami ženy chodia?

Neviem, nikdy som nepatrila k ženám, ktoré vyhľadávajú ženské seansy alebo babské jazdy. Neznášala som reči o varení, manželskej nevere, o obchodoch, dovolenkách a iných nezmysloch. Väčšina žien si rada dokazuje, že je najkrajšia, že má najvydarenejší život, že keď chce, tak si omotá hocijakého muža okolo prsta. Z takýchto spoločností utekám, čo mi nohy stačia. Mám rada ženskú jemnosť, rafinovanú koketériu a skrytú zmyselnosť. Na druhej strane, mám rada „dejchánky“, pri koláčikoch a sviečkach pri počúvaní hudby, pri masáži, debatách o energiách, i o mužoch, deťoch, psoch, ale inak. Žensky krásne. Lenže obyčajne máme pri sebe aj mužov, lebo bez nich by to bol divný spolok.

Dá sa naučiť každého spievať, aj človeka bez hudobného sluchu? Aj takého, čo sa zajakáva?

Učila som dievča, ktoré koktalo. V speve však nekoktalo. Tiež tam boli psychické bloky z rodiny, z toho, že si nedôverovala. Raz mi telefonovala a telefón zodvihol môj muž. A ona vravela: „Do, do dodo dobrý deň. Je papa pani Čermáková do dodododo RITI! Doma?“ Zaujímavé, akonáhle uvoľnila negativitu v podobe nadávky, prestala koktať. To len tak pre zaujímavosť. Iným príkladom bol istý bankový úradník, ktorý ma prehovoril, aby som mu dávala pol roka hodiny spevu. Nemal žiaden hudobný sluch. Hneď na prvej hodine spevu som mu jemne vysvetlila, že to asi nepôjde, že za to nemôže, je to ako farbosleposť alebo krátkozrakosť. On však vnímal spev ako terapiu a ja zase ako školu do života. Polroka sme sa stretávali, obaja sme vedeli na čom sme a nikto z nás nebol napokon sklamaný. Ja som pochopila, že človeka bez hudobného sluchu sa dá naučiť technicky správne spievať, ale treba s ním pracovať cez jeho počúvanie. Zvolila som postup taký, že keď sa on nechytal na moje tóny, nechala som jeho, aby spieval tie svoje a tie som mu technicky vylepšovala. On čiastočne zlepšil intonáciu, pretože sa mu odstraňoval strach z trapasu, že spieva falošne. Bola to úžasná skúsenosť, bola v nej skrytá psychológia, aj keď verejne by jeho spev neobstál.

Kedy je podľa vás spievajúca žena najpríťažlivejšia?

Pre mňa je to žena, ktorá je sama sebou. Pravdivá EdithPiaf, zemitá, výbušná, milujúca, trpiaca, v každom momente jej verím. Juliette Greco, zmyselná, vzrušujúca, jemná, príťažlivá, mäkká. Eva Cassidy, čistá ako prameň vody, tryskajúca láva, láska. JanisJoplin, sebazničenie, utrpenie, krutosť sveta, alkohol a drogy. Tina Turner, divoška, oheň, neskrotná energia, výbuch. Marika Gombitová, vesmír, cit, smútok, žiaľ a plač. Hana Hegerová, význam slov a viet, zmyselnosť, krása, noblesa, mágia divadla I sveta. SuzanneVega, citlivá intelektuálka s detskou dušou a múdrym pohľadom na svet. Placho jemná, skryto prísna. Cher, siahajúca za hranice vesmíru, trochu čarodejnica, trochu vamp. Môžem pokračovať, ale dlho by to trvalo. Milujem interprétky, ktoré sú nenahraditeľné preto, že sú originál.

Je rozdiel medzi tým, čo muži obdivuju na slovenských a čo na zahraničných speváčkach?

Neviem až tak dobre, čo obdivujú muži na zahraničných alebo slovenských speváčkach. Viem len, že muži vidia radi krásne ženy, s vnadami, ktoré lahodia ich naturelu. Vyzlečené alebo potom oblečené v krásnych odevoch, so šperkami, vysokými podpätkmi. V tom sú asi rovankí na celom svete.

Prečo spievajú ženy viac so zatvorenými očami?

Nevšimla som si to takto jednoznačne.

Ktorá je podľa vás najzamilovanješia pesnička na svete, venovaná žene?

Pre každého je iná. Myslím, že aj generačne. Možno pieseň Woman in Love, ktorú spieva BarbraStreisand. Má úžasnú melódiu, vysoký, trblietavý hlas, až anjelsky prenikavý, žensky silný. Alebo WhitneyHuston I willalways love you. Alebo svetová melódia skladateľa EnniaMoriconeho z filmu Vtedy na západe v interpretácii VěryŠpinarovej, s názvom Jednoho dne se vrátiš. Myslím si, že jej interpretácia je svetová. Neviem si predstaviť nikoho na svete, kto by túto pieseň naspieval lepšie. Toľko citu, zakaždým mám zimomriavky na celom tele. Pre mňa je jednou z najzmyseľnejších speváčok francúzska šansoniérka JulietteGreco. Mám rada balady KatieMelua, Evu Cassidy aj ElluFitzgerald. Ale väčšinou je všetko otázka osobného vkusu človeka. To, čo je pre mňa svetové alebo zmyselné, to s iným ani nepohne.